Aktualności Aktualności

Jesienne Sadzenie Lasu

„Kiedy sadzi się drzewo wiosną, to prosi się je aby rosło,
gdy sadzi się drzewo jesienią to każe mu się rosnąć”

prof. dr hab. Stanisław Bellon

 

            Pomimo, iż wiosna jest bardziej popularną porą na sadzenie lasu, jesień także nadaje się do tego typu prac, a w pewnych przypadkach to rozwiązanie jest nawet korzystniejsze. Chodzi o to, że rozwój systemów korzeniowych drzew trwa do późnej jesieni, nawet jeszcze w listopadzie, długo po opadzie liści. Dzięki temu młode, dopiero co posadzone drzewko wzmacnia swój system korzeniowy jeszcze w roku posadzenia i na wiosnę bez zbędnej zwłoki rusza z wegetacją ze zwiększoną odpornością na ewentualne deficyty wody, które w okresie wiosny są dość pospolite. Mając na uwadze tę zasadę w minionym tygodniu wraz z Przedstawicielami „Leśnej Grupy Roboczej Lasy Lesznowola” przeprowadziliśmy akcję sadzenia lasu. Odnowiliśmy fragment lasu w oddz. 63 w Gminie Lesznowola. Ze strony Gminy udział w akcji wzięli Zastępca Wójta Gminy Lesznowola Pan Marcin Kania oraz Radni Rady Gminy Lesznowola. Nadleśnictwo Chojnów reprezentował Zastępca Nadleśniczego Artur Pacia wraz pracownikami. Całość prac była wykonywana pod czujnym okiem miejscowego leśniczego Pana Łukasza Milewskiego oraz Inżyniera nadzoru Pawła Gugały. Posadziliśmy około 30 arów jawora, który będzie stanowił domieszkę biocenotyczną w przyszłym drzewostanie. Zarówno pogoda jak i humory dopisały a efekt naszych wspólnych działań będzie widoczny przez kolejne dziesięciolecia.

W tym samym tygodniu, jednak w bardziej jednorodnym gronie, Pracownicy Nadleśnictwa  odnowili własnymi siłami powierzchnię w oddz. 248Ab, zwanym przez część lokalnej społeczności „Lasem na kostce”. Tym razem pogoda była troszkę gorsza (dla ludzi, bo do sadzenia lasu była najlepsza z możliwych – lekka mżawka). Mimo to leśnicy z uśmiechem na ustach i zapałem założyli około 12 arową uprawę jaworowo - olszową.

Wydaje się, że został za nami kawałek dobrze wykonanej roboty, gwarantujący przetrwanie kolejnego pokolenia lasu dla naszych dzieci i wnuków.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom przeprowadzonych akcji, to naprawdę wspaniałe, że znaleźliście czas i siłę aby zadbać o las dla przyszłych pokoleń.