Aktualności Aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasu

Międzynarodowy Dzień Lasu

 

W dniu 21 marca obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Lasów”. To dzień nie tylko polskich lasów, które mają się naprawdę dobrze i których jest z roku na rok, coraz więcej, to dzień wszystkich lasów na ziemi. To dzień wilgotnych lasów równikowych, Puszczy Amazońskiej i lasów syberyjskich - tajgi. Wszystkich lasów na całej kuli ziemskiej.

Ten dzień jest szczególny dla nas wszystkich.  Lasy mają kolosalny wpływ na środowisko i nasze życie. Tak gospodarczy, jako źródło jednego z niewielu surowców odnawialnych – drewna, jak i środowiskowy. Lasy pochłaniają dwutlenek węgla, wytwarzają tlen, stabilizują obieg wody w przyrodzie, chronią glebę przed erozją, wyłapują zanieczyszczenia. Ponadto stanowią środowisko życia wielu gatunków zwierząt.

Do tego my, ludzie lubimy las, lubimy po nim chodzić, zbierać grzyby czy jagody, słuchać śpiewu ptaków, oddychać leśnym powietrzem. Dominujący w lesie kolor zielony dobrze wpływa na nasze samopoczucie i pozwala nam wyciszyć emocje „cywilizacyjne” dnia codziennego. 21 marca jest dzień tego lasu. Poświęćmy mu choć drobną myśl w pośpiechu dnia. Pomyślmy, że kiedy następnym razem go odwiedzimy nie tylko nie rzucimy papierka po cukierku czy pustej butelki ale może przyłączymy się do akcji zorganizowanej przez leśników #Zabierz5zLasu .

                                                           Leśnicy Nadleśnictwa Chojnów