Aktualności Aktualności

Stop Wypalaniu Traw

      Kolejny sezon został rozpoczęty. Mimo wielokrotnych apelów zarówno leśników jak i strażaków, przyrodników ponownie łąki, nieużytki stają w ogniu. Dzikie Pola w ogniu... Sienkiewicz pisząc Trylogię nie przewidział, że aby to ujrzeć nie trzeba jechać na Dzikie Pola.

      Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to oczywista nieprawda. Ogień niszczy całe życie biologiczne. Zarówno to w trawie, jak bezkręgowce, owady, płazy czy gady, jak również to w wierzchnich warstwach ziemi (edafon - ogólna nazwa wszystkich organizmów żywych, żyjących w przypowierzchniowej części gleby. Zalicza się do nich mikroorganizmy, zwierzęta takie jak pierścienice, nicienie, larwy owadów oraz glony. Stanowi on około 5% objętości gleby), co powoduje gwałtowne obniżenie wysokości wzrostu nowej roślinności. Zamiast lepiej, robi się znacznie gorzej!

      Pożar, jak zawsze, niesie za sobą zagrożenie dla ludzi i ich mienia. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Niejednokrotnie w wtakich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

      Podczas pożaru lasu zwierzęta wpadają w popłoch. Wiele z nich traci orientację i wpada wprost w płomienie!

      Pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2019 roku, to 40 974 800 złotych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 54 minuty.

W 2018 roku średnio strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych co 9 minut.

 

Żeby wyrównać emisję dwutlenku węgla wytworzonego w pożarze 1 ha lasu, należy zalesić  od 10 do 25 ha.

 

Kara za wypalanie traw może wynieść nawet 5 000 zł.

 

Apelujemy

Nie róbcie tego, nie warto!

Nie przynosi to nic dobrego ani Wam, ani środowisku!