Zurück

Jest kompromis w sprawie lasów społecznych wokół Warszawy

Jest kompromis w sprawie lasów społecznych wokół Warszawy

Na ręce Minister Klimatu i Środowiska trafił w zeszłym tygodniu raport z prac Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Warszawy. W trakcie obrad uczestnicy procesu uzgodnili, że za lasy społeczne uznanych zostanie 61% powierzchni lasów Nadleśnictw: Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna.

Pilotażowy proces wyznaczania lasów społecznych był ogromnym wyzwaniem. Choćby ze względu na bardzo ograniczony czas na jego przeprowadzenie, a także brak klarownych definicji „lasów społecznych” i zasad gospodarowania w nich.

 

Mimo tych trudności udało się osiągnąć kompromis w kilku kwestiach. Po pierwsze - w Nadleśnictwach: Celestynów, Drewnica i Jabłonna udało się doprowadzić proces do końca. Strony zgodziły się, że 33% zaproponowanych tutaj lasów społecznych zostanie objęta wyłączeniami i ograniczeniami, a 42% modyfikacjami.

Po drugie strony zgodziły się jaki obszar powinny zajmować lasy społeczne w Nadleśnictwach Celestynów, Chojnów i Jabłonna.

Zdania odrębne pojawiły się w przypadku powierzchni lasów społecznych w Nadleśnictwie Drewnica, a także zmian w prowadzeniu gospodarki leśnej na pozostałych 25% zaproponowanych lasów społecznych.

Za zgodą Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozmowy dotyczące obszaru Nadleśnictwa Chojnów będą kontynuowane do 27 listopada.

 

Opisany wyżej kompromis to efekt trudnych negocjacji między stronami. Po pierwszych spotkaniach roboczych i wysłuchaniu oczekiwań strony społecznej, leśnicy przedstawili nowe propozycje, w których powierzchnia lasów społecznych została znacznie zwiększona. Dla przykładu strony zgodziły się, że wszystkie lasy Nadleśnictwa Chojnów są lasami społecznymi.

Do osiągnięcia sukcesu przyczynił się również sposób pracy ustalony na pierwszym spotkaniu. W procesie wyodrębniły się trzy strony – samorządy, przedstawiciele organizacji społecznych i Lasy Państwowe. Przedstawiciele każdej ze stron stworzyli prezydium Zespołu składające się z przewodniczącego, którym był dyrektor RDLP w Warszawie oraz 2 wiceprzewodniczących reprezentujących stronę społeczną i samorządową. Zadaniem prezydium było m.in. rozwiązywanie wszelkich problemów organizacyjnych pojawiających się w czasie obrad, ustalanie harmonogramów spotkań, a także wypracowanie ostatecznej wersji raportu z prac Zespołu.

 

Mimo, nie raz, znacznie rozbieżnych propozycji, leśnicy cały czas byli otwarci na dialog i dążyli do osiągnięcia kompromisu. Wierzymy, że rozmowy w Nadleśnictwie Chojnów zakończą się sukcesem.