Śmieci w lesie - to się nie rozłoży…
Śmieci w lesie - to się nie rozłoży…
Śmieci w lesie - to się nie rozłoży…
Meble, puszki po napojach, jednorazowe grille, opony, ubrania, substancje chemiczne, szklane butelki, „domowe” śmieci, odpady zielone z przydomowych ogrodów, gruz, odpady po remontowe, folie i plastiki, lodówki, fragmenty samochodów, artykuły higieniczne, resztki jedzenia, smary i lakiery - to tylko niewielka część śmieci, które ciągle są porzucane na terenach leśnych.
Pomimo wzrastającej wrażliwości i świadomości ekologicznej, śmieci w lesie wciąż stanowią ogromy problem. W ostatnim 2023 roku z terenu Nadleśnictwa Chojnów wywiezionych zostało blisko 800 m3 śmieci, co stanowi 114 kontenerów na odpady - łączny koszt sprzątania i utylizacji odpadów to ponad 143 tyś. zł. W ciągu ostatnich 5 lat z lasu wyjechało łącznie ponad 3800 m3 śmieci, a łączny koszt utylizacji wyniósł blisko 810 tyś. zł!
W ciągu tygodnia dostajemy kilkanaście zgłoszeń o śmieciach w nowych lokalizacjach. Zarówno od spacerowiczów jak i leśniczych. Często udaje nam się wykryć sprawcę i ukarać mandatem. Za zaśmiecanie lasu zgodnie z art. 162 kodeksu wykroczeń grozi mandat w wysokości do 500 zł. W wykrywaniu sprawców pomaga nam monitoring, ślady zostawione przez sprawców jak i… sąsiedzi - mówi Paweł Antczak komendant Straży Leśnej.
Kto śmieci w lesie?
Większość z ludzi na to pytanie odpowiedziałaby - „nie ja” i pewnie byłaby to prawda, jeśli chodzi o szczególnie uciążliwe śmieci (wielkogabarytowe czy też toksyczne).Odpady wywożone do lasu to najczęściej takie, z którymi właściciel śmieci nie wiedział co zrobić, często śmiecący mają poczucie bezkarności i przeświadczenie, że las to przyjmie - zarośnie, rozłoży się, zniknie.
Jednak coraz większym problemem stają się śmieci, które w lesie pojawiają się z niefrasobliwości. Śmieci „turystyczne” pozostawione przy wiacie lub koszu, zgubione na szlaku turystycznym.
Nie lubię poniedziałków - mówi Janusz Call leśniczy Leśnictwa Chojnów - za każdym razem boję się, co zobaczę w lesie po weekendzie. Sterty śmieci, które trafią do razem do jednego kontenera, a przecież gdyby turysta zabrał je ze sobą do domu, mógłby je wrzucić do odpowiednich pojemników i poddać recyklingowi. My nie mamy możliwości ich odsortować. Przyzwyczailiśmy się, że publiczne kosze ktoś za nas posprząta. Chyba czas wziąć odpowiedzialność za własne śmieci.
„Zanim zaczniesz działać pomyśl co zrobisz ze śmieciami, które wytworzysz”
Więcej niż problem estetyczny
Zwierzęta zaplątane w folie, owady uwięzione lub utopione w butelkach, toksyczne substancje zatruwające glebę i wodę, wzrastające zagrożenie pożarowe - śmieci to dużo więcej niż problem estetyczny. Coraz częściej leśnicy zwracają uwagę na zwierzęta zawabione resztkami jedzenia. Odpady spożywcze pozostawione w lesie (nawet te wrzucone do kosza), są przynętą dla dzikich zwierząt np. dzików. Zwierzęta, które w lesie posmakowały ludzkiego jedzenia, wyruszają na poszukiwania smakołyków do miast, a przydomowe kosze traktują jak darmową stołówkę. Tu gdzie las i miasto są dość blisko siebie, takie migracje są bardzo częste, a zwierzęta przyzwyczajone do obecności ludzi, bez strachu wybierają się „w miasto”. Ograniczenie dostępu zwierząt do resztek jedzenia (i jeszcze pachnących jedzeniem opakowań) może nieco złagodzić konflikty rodzące się wyniku wizyt dzikich zwierząt w mieście.
Gdzie to wyrzucić?
- Jeśli wybierasz się na wycieczkę do lasu, zaplanuj wcześniej co będzie Ci potrzebne. Jedzenie i napoje zapakuj w domu do wielorazowych opakowań, to pomoże również w niemarnowaniu jedzenia. Wszystkie śmieci zabierz ze sobą i posegreguj tak, by można było je poddać recyklingowi. Z koszy ustawionych w lesie w miejscach turystycznych i na parkingach, korzystaj tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne.
- Zanim zaczniesz remont czy generalne porządki sprawdź, które ze śmieci można zawieść do PSZOKu. Sprawdzaj kiedy w Twojej okolicy są odbierane śmieci inne niż komunalne np. wielkogabarytowe.
- Pamiętaj, że skoszona trawa i fragmenty roślin ogrodowych wyrzucone do lasu to również śmieci. Odpady zielone porzucone w lesie są również niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Bioodpady można kompostować i wykorzystywać jako nawóz dla naszych roślin lub wrzucać do brązowych pojemników.
- Kupujesz nowy elektosprzęt? Zastanów się co można zrobić ze starym radiem, lodówką czy telewizorem. Dziś przy kupnie nowych sprzętów, sklepy często nagradzają klientów dodatkowymi rabatami z oddanie starego urządzenia. Duże sieci handlowe organizują zbiórki elektrośmieci w zamian za np. rośliny. Elektrośmieci można również zawieźć do PSZOKu.