Powrót

Spotkanie Leśnej Grupy Roboczej Podkowa Leśna

Spotkanie Leśnej Grupy Roboczej Podkowa Leśna

W dniu 29 kwietnia br., na wniosek Rady Miasta Podkowa Leśna, odbyło się spotkanie terenowe, którego celem było omówienie podstaw gospodarki leśnej oraz potrzeb przebudowy najstarszych drzewostanów, których trzon stanowi sosna pospolita. Podkowę Leśną reprezentowali Radni, Przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Mieszkańcy.

Jednym z argumentów, którymi staraliśmy się przekonać naszych Gości co do konieczności podejmowania działań zmierzających w efekcie do „odmłodzenia” lasu była powierzchnia w oddz. 354d w Leśnictwie Podkowa Leśna. Na stosunkowo niewielkim areale zaznaczyliśmy wszystkie sosny, które porażone były czyreniem sosnowym (Phellinus pini). Rozkład drewna będący skutkiem działalności tego patogena grzybowego powoduje, że drzewa mogą łamać się w niekontrolowany sposób stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób odwiedzających las. Problem jest tym większy, że na prezentowanej powierzchni takie drzewa stanowiły około 40%, a drzewostanów z sosną w podobnym wieku (około 120 lat) w Podkowiańskich lasach jest znacznie więcej. Rozkład drewna powodowany przez grzyba to także uwalnianie zromadzonego w drewnie dwutlenku węgla, co przy dużej skali ma wpływ na proces ocieplenia klimatu. Jeszcze bardziej sprawę pogarsza jemioła, która stare drzewostany sosnowe w tym rejonie opanowała niemalże w 100 %.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że w takiej sytuacji stopniowe wprowadzanie młodego pokolenia jest potrzebne. Ustalono, że wspólnymi siłami (w ramach Grupy Roboczej Lasy Podkowiańskie) opracowane zostaną materiały tłumaczące konieczność prac gospodarczych, które następnie jako stała ekspozycja będą zaprezentowane na kilku tablicach edukacyjnych w centralnej części kompleksu leśnego.

W trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowano także odnowioną powierzchnię w oddz. 358d oraz będący w trakcie odnawiania oddział 359d, w którym na wniosek społeczeństwa (poparty petycją) zmieniono pierwotnie zaplanowany sposób zagospodarowania lasu, ograniczając w efekcie liczbę usuwanych drzew. Przy tej okazji wskazano na utrudnienia i zagrożenia z tego tytułu wynikające.

Uzgodniono również, że następnym tematem, który podejmie Grupa Robocza jeszcze w tym roku będzie zaplanowanie nowej infrastruktury turystycznej oraz podnoszony ostatnio temat rewitalizacji alei lipowych w północnej części kompleksu leśnego. Realizacja tych zamierzeń, tj. budowa wiat i innych urządzeń, powinna nastąpić w kolejnym roku (2023).

Z kolei jeszcze w bieżącym roku będzie przeprowadzona gruntowna renowacja nawierzchni głównej drogi leśnej w północnej części kompleksu, od Leśniczówki do wylotu na Żółwin, o łącznej długości 2,3 km.