Aktualności Aktualności

Wywieziono śmieci do lasu

W nocy z 17 na 18 marca 2021r. na terenie leśnictwa Sękocin w oddziale 56d, przy ulicy Gajowej w Wilczej Górze została wyrzucona duża ilość śmieci po rozbiórkach samochodowych.

 

          Kolejny raz ktoś potraktował las jak wysypisko śmieci. Po rozbiórce samochodów części metalowe powędrowały na złom (lub jako części zapasowe do starych samochodów) zaś niepotrzebne plastiki, tapicerki itp. do lasu. Trudno przesądzić czy sprawcami są złodzieje samochodów, czy też nielegalne „złomownie” oszczędzające na kosztach (wszak wywiezienie przyczepy na PSZOK kosztuje). Jeśli to złodzieje wywieźli śmieci do lasu, to nie mamy na to wpływu, jednak jeśli to ludzie skupujący samochody na złom to jest to dla nas nauczka, jak nasze „konsumenckie” wybory wpływają na środowisko. Mamy dwa rodzaje firm skupujących samochody na złom: pierwsza grupa działa legalnie, jest zarejestrowana w KRS i po uzyskaniu zezwolenia od Marszałka Województwa możemy go znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego. W przypadku naszego województwa wykaz ten można pobrać pod tym linkiem:   
https://bip.mazovia.pl/zaatwspraw/prawo--przepisy/ewidencje-rejestry-archiwa/
Stacja taka rozlicza się z odpadów wytworzonych w trakcie swojej działalności (akumulatory, oleje, płyny z klimatyzacji itp.).  
Druga grupa, to firmy nielegalne, których ulotki i ogłoszenia pt. „kupię samochód w każdym stanie” możemy spotkać porozklejane wokół nas. To firma, która odpady wywiezie do lasu, zaś kwas z akumulatora czy oleje powędrują z wodami gruntowymi do naszych kranów. Tych firm unikajmy, bo mimo, że czasami płacą o 100 złotych więcej to ten handel się po prostu nie opłaci.
Koszt uprzątnięcia tych śmieci z lasu przekroczy 2000 zł. i poniesie go Nadleśnictwo Chojnów.    
          W przyszłym tygodniu w tym miejscu miał być posadzony młody las głównie dębowy z domieszką lipy.  Teraz trzeba czekać na działania Policji z Lesznowoli, której w dniu 18 marca zgłoszono sprawę.