Asset Publisher
Urządzanie lasu
Urządzanie lasu w Lasach Państwowych i w Nadleśnictwie Chojnów
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez ministra właściwego do spraw środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Urządzeniowcy określają takie cechy lasu jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu zawiera m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Aktualnie Nadleśnictwo Chojnów prowadzi gospodarkę leśną w oparciu o Plan Urządzenia Lasu na lata 2018-2027 zatwierdzony przez Ministra Środowiska w dniu 22 listopada 2018 r. ( Plan Urządzenia Lasu 2018-2027 >> ).
Biorąc pod uwagę tzw. przyrost zrealizowany, wykonanie zadań ujętych w Planie Urządzenia Lasu spowoduje wzrost zasobności o 4,4% w stosunku do okresu poprzedniego (Tab. 73, str. 251 PUL), która ostatecznie na koniec dziesięciolecia uzyska wartość około 301 m3/ha.
Przybliżone, lokalne wielkości uzyskanego w ostatnim dziesięcioleciu przyrostu bieżącego analizuje się, biorąc pod uwagę przyrost wyliczony na podstawie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów (2005-2023). Tym samym relacja etatów (użytki rębne + użytki przedrębne = 522 212 m3) w stosunku do przyrostu zrealizowanego (772 855 m3) uzyska wartość około 83%. Oznacza to, że łączne pozyskanie w dziesięcioleciu (2018-2027) będzie mniejsze od przyrostu w przybliżeniu o 17%.
Wskaźniki spodziewanego przyrostu bieżącego (jak każda wielkość wnioskowana na podstawie danych uśrednionych na poziomie kraju) mogą różnić się istotnie od wskaźników lokalnego okresowego przyrostu bieżącego, uzyskiwanego w urządzanym nadleśnictwie. W przypadku prognozowania zasobności z wykorzystaniem tablic prof. Schwappacha, relacja etatów do przyrostu uzyskuje wartość 116,5% (Tab. 56, str. 202 PUL).
Podobną tendencję wzrostową obserwujemy także w przypadku średniego wieku.
Pełna realizacja zadań ujętych w PUL spowoduje dalszy wzrost średniego wieku lasów w Nadleśnictwie Chojnów do wartości 77 lat w 2027 r.