Wydawca treści Wydawca treści

Położenie Nadleśnictwa

Położenie Nadleśnictwa Chojnów w regionie oraz na mapie Lasów Państwowych

Nadleśnictwo Chojnów zlokalizowane jest w centrum kraju w województwie mazowieckim, na Nizinie Mazowieckiej, na lewym brzegu Wisły. Główna część naszych lasów leży na Równinie Warszawskiej. Południowo-zachodnia część wchodzi zasięgiem na wywyższenie Wysoczyzny Rawskiej. Północno-zachodnia część terytorium położona jest na Nizinie Łowicko-Błońskiej. Lasy Nadleśnictwa przylegają od południowego-zachodu do Warszawy - stolicy Polski.

Swoim zasięgiem Nadleśnictwo obejmuje teren sześciu powiatów:

  •     grodziskiego (gmina Grodzisk Mazowiecki, miasta: Milanówek, Podkowa Leśna),
  •     grójeckiego (gmina Warka) - niewielki fragment,
  •    piaseczyńskiego (gminy: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno, Prażmów, Tarczyn),
  •    pruszkowskiego (gminy: Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Piastów, Pruszków, Raszyn),
  •     warszawskiego zachodniego (gminy: Błonie, Kampinos, Leszno, Ożarów Mazowiecki),
  •     stołecznego miasta Warszawa (miasto z prawami powiatu).

Nadleśnictwo Chojnów jest jednym z ok. 430 nadleśnictw Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe". Funkcjonuje w ramach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Graniczy z pięcioma innymi nadleśnictwami: Celestynów, Drewnica, Jabłonna (RDLP Warszawa), Radziwiłłów (RDLP Łódź) oraz Grójec (RDLP Radom).  Poza tym graniczy od północny z Kampinoskim Parkiem Narodowym.

Nadleśnictwo Chojnów składa się z jednego obrębu leśnego o powierzchni 10414 ha. W skład tego obrębu wchodzą grunty leśne o powierzchni 10164 ha oraz grunty nieleśne o powierzchni 250 ha.

Nadleśnictwo Chojnów od 2013 roku podzielone jest na 9 leśnictw: Sękocin, Chojnów, Dobiesz, Uwieliny, Bogatki, Podkowa Leśna, Młochów, Sierzchów oraz Leśnictwo Szkółkarskie z/s w Jastrzębiu.