Program "Zanocuj w Lesie"

Informacja na stronę nadleśnictwa nt. Programu „Zanocuj w lesie”

Obszar "Las Pęcherski" oraz obszar "Młochów"

Zapraszamy Was serdecznie, przybywajcie i czujcie się dobrze w leśnych ostępach. Las będzie dobry dla Was, ogarnie Was i Wasze zmysły, da wypoczynek, ciszę i czyste, świeże powietrze. I Wy bądźcie dobrzy dla lasu, nie śmiećcie, uważajcie gotując posiłki. Bądźcie częścią tego wspaniałego organizmu jakim jest las.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

oraz z poziomu aplikacji Mbdl:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US]

 lub

Apple: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663

 z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru https://chojnow.warszawa.lasy.gov.pl/documents/18055/40837912/REGULAMIN/6433c0fd-9f72-0869-a2c3-17187aad43e4

 

 1. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą –  Nadleśnictwo Chojnów nie wyznaczyło obszaru do rozpalania ognisk.
 2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu - https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
 4. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Pliki przedstawiające zakazy wstępu dostępne są w materiałach poniżej.
 5. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  1. Obecnie wszystkie szlaki są dostępne
 6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  1. terminy polowań zbiorowych należy sprawdzić na stronach internetowych odpowiednich gmin:
   1. Obszar "Las Pęcherski" – gmina Piaseczno – koło łowieckie „Zalesie”
   2. Obszar "Młochów" – gmina Nadarzyn - koło łowieckie „Ostoja”,
 7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wysłać zgłoszenie i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres: chojnow@warszawa.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu zawierające informacje wskazane w pkt 5 Regulaminu korzystania z obszaru. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Paweł Gugała, tel.: 603 887 273.

 

 Nadleśnictwo Chojnów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Nadleśnictwo Chojnów należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Nadleśnictwo Chojnów prosi o wypełnienie anonimowej ankiety.

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl